Opalanie ścian zewnętrznych – różne metody i materiały, lecz jeden cel

Jakość i komfort życia zarówno przy nowo powstających, jak jak i również w wykończonych już ongiś budynkach zależy przede wszystkim od odpowiednio wykonanej termoizolacji. Jaką metodą trzeba ją wykonać, jakie materiały wyselekcjonować oraz jakie są obecnie trendy w budownictwie związane właśnie z tematyką ociepleń? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Ocieplanie ścian powierzchownych — wady i korzyści popularnych materiałów izolacyjnychAż do ocieplania ścian zewnętrznych najczęściej wykorzystywanymi materiałami są styropian (jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne, warto postawić dzięki coraz bardziej popularny styropian grafitowy) oraz wełna mineralna (w tym wełna szklana i wełna skalna). Powinno się wiedzieć, że pod aspektem ciepłochronności mają one bardzo podobne właściwości (cechują się podobnym współczynnikiem przewodności cieplnej) – znacznie różnią się z kolei przepuszczalnością pary wodnej, elastycznością, reakcją na chemikalia oraz odpornością dzięki ogień.

Jeżeli chodzi na temat styropian, to jego kluczową zaletą jest to, że cechuje się niską nasiąkliwością, ale jednocześnie słabo przepuszcza parę wodną, co powstrzymuje możliwości odprowadzania wilgoci jak i również może z czasem kierować do zawilgocenia murów (zjawisko to następuje najczęściej wówczas, gdy w budynkach sprawnie nie funkcjonuje wentylacja, są one zalane lub dawny długotrwale niedogrzewane).

Kolejnym często wybieranych materiałem jest wełna mineralna, w jej wypadku nie występują problemy wraz z „oddychaniem ścian”, jednak przy przypadku, gdyby uległa ona zamoknięciu np. podczas zalania będzie ona bardzo czasochłonnie utrzymywać wilgoć, co kierować będzie do spadku jej właściwości izolacyjnych. Aby unikać niepożądanego namoknięcia, jej witryna zewnętrzna zawsze musi być odpowiednio zabezpieczona. Co zasadnicze, wełna mineralna i do niej odmiany to materiały niepalne oraz odporne na większość substancji chemicznych (w przeciwieństwie do styropianu), co przesądza ich bardzo dużą zaletę.

Ocieplanie metodą lekką mokrą (metodą ECTIS lub BSO)Ocieplanie metodą lekką mokrą w sytuacji nowo powstających budynków polega na oklejaniu artykułem ociepleniowym, którym jest zazwyczaj wełna lub styropian odpowiednio oczyszczonych i zagruntowanych elewacji. Na tak ułożonym ociepleniu wykonuje się warstwę zbrojoną z zaprawy (wewnątrz niej zatapiając siatkę zbrojącą wraz z włókna szklanego). Na końcu wykonuje się tynk cienkowarstwowy.

Do wad tej strategie zaliczyć można dużą czułość na ewentualne błędy wykonawcze, których skutki takie jak pękanie tynku czy odpadanie ocieplenia ujawnią się przed chwilą po pewnym czasie. Co więcej trzeba wiedzieć, że możliwe naprawy w przypadku wykorzystania tej technologii nie należą do najłatwiejszych.

Metoda dzierży jednak również dużo wartości – jej popularność a także dostępność sprawiają, że wydaje się być ona stosunkowo tania. Wpływa na to przede każdemu niewielka grubość ocieplonej ściany zachowując bardzo dobrych cechy izolacyjnych. Dodatkowo ten rodzaj izolacji to łatwość wyeliminowania mostków termicznych, co wydaje się być zmorą wszystkich fachowców zajmujących się ociepleniami.

Ocieplanie strategią lekką suchąOcieplanie metodą lekką suchą jest możliwością dla poprzedniego rozwiązania polegającą na tym, że materiał termoizolacyjny jest łączony ze elewacją zewnętrzną w sposób mechaniczny (stosując specjalne kołki). Kategoria ocieplanie metodą suchą jednoczy się z tym, iż elewacja budynku, na którym zastosowana zostanie ta technika, musi być wykonana z tzw. materiału suchego (np. deski, kształtki betonowe lub chociażby paneli drewnopodobnych). Sposób łączenia materiału izolacyjnego wraz z ścianą jest bardzo zróżnicowany w zależności od tylko elewacji – w większości przypadków jest to strategia opatentowany przez danego producenta i podczas wykonywania tego typu ocieplenia trzeba się ściśle trzymać jego zaleceń. Przy metodzie tej wykorzystuje się głównie średnio gęstą lub miękką wełnę skalną czy szklaną oraz oczywiście styropian.

Przy stosowaniu tej strategie bardzo ważna jest właściwa warstwa osłonowa, którą zabezpieczy izolację cieplną – przeprowadzić ją można z dowolnego materiału, który będzie stosownie odporny na wpływy Pobierz Wiecej informacji warunków atmosferycznych (np. blacha bądź oblicówka z tworzywa sztucznego). Minusem tego rodzaju ocieplenia jest to, że przymus wykonania rusztu (do jakiego montuje się ocieplenie) powoduje przerwanie ciągłości izolacji, zaś co za tym idzie, zmniejszenie szczelności całej izolacji. Wiele osób do słabości tego rodzaju ocieplenia zalicza również wygląd elewacji z okładzin, które nie za każdym razem pasują do architektury danego budynku.

Metoda ta posiada jednak również sporo korzyści, do których zalicza można m. in. to, iż łatwo naprawia się możliwe uszkodzenia, a jej montaż możliwy jest do wykonania nawet zimą, co wydaje się bardzo ważne w sytuacji nowoczesnej technologii budowania domów.

Ocieplanie ścian zewnętrznych to jedna z podstawowych prac sporządzanych podczas budowy nowego budynku – przed podjęciem wyborów o wyborze odpowiedniej strategie, a także materiału wykorzystanego do jej wykonania należy dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania i w ten strategia podjąć ostateczną decyzję. Pamiętajmy przede wszystkim o jednym – w przypadku ogrzania domu nie warto szczędzić na materiale izolacyjnym, a także na wyborze właściwych fachowców, ponieważ nawet najistotniejsze materiały, ale źle wykorzystane nie zapewnią odpowiedniej izolacji budynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *